Vajinismus Terapi İle Nasıl Tedavi Ediliyor?

Vajinismus tedavisinde "bilişsel davranışçı terapi" uygulanır ve burada danışan da sürece aktif olarak katıldığı için tedavi kısa sürer.

Vajinismus eskiden "psikanalitik terapi" ile çözülmeye çalışılırdı ve sorunun kökenine inmek için danışanın geçmişine ağırlık verilirdi. Dolayısıyla daha uzun süreli bir terapiydi. Bilişsel davranışçı terapide; "Şimdi, burada bu sorunun ortadan kalkması için ne yapılabilir?" mantığı ile yola çıkılır. Vajinismusun en önemli sebeplerinden biri, cinsel bilgi eksiği ve yanlış bilgiler. Bu nedenle cinsellikle ilgili yazılı ve görsel açıdan doğru bilgiler vererek başlıyoruz. Anatomik bilgilenme için görsel malzemelerden yararlanıyoruz. Cinselliğin doğası, vajinanın yapısı, erkek cinsel organı ile ilgili bilgiler çok basit bir dille, kişinin bilmesinin yeterli olduğu noktaya kadar öğretiliyor. Daha da önemlisi cinsellikle ilgili bir takım yanlışların yerine doğrular veriliyor. Bu işin eğitim kısmı. Daha sonra görsel olarak verdiklerimizi kendi bedeninde tanıma aşaması başlıyor. Yani hastanın kendi vücudunu ve vajenini ayna karşısında incelemesi, rahatlıkla dokunabilmesi gibi birtakım egzersizler var. Ayrıca vajinismusun temelinde yer alan kasılmaları gidermek için birtakım gevşeme ve nefes egzersizleri öğretiliyor. Danışan, vajeni ve vücudunu gevşetme egzersizlerini rahat yapabilir hale gelince de korku ortadan kalkıyor. Dolayısıyla da iyileşme gerçekleşiyor. Tüm bunlar aşağı yukarı 5-6 haftalık bir süreç içinde gerçekleşiyor.

Vajinismus tedavisi için çiftte aranan koşullar şunlar

  • Çiftin cinsel yaşamını etkileyecek herhangi bir fiziksel nedenin olmaması (Çeşitli hastalıklar veya aile büyükleri ile aynı evde oturma gibi)
  • Şiddetli evlilik çatışması olmaması ve cinsel tedaviye her iki tarafın da istekli olması

Adres

1437 Sok. No:17
Emek Apt. Kat 1
Alsancak
İZMİR

Çalışma Saatleri

Haftaiçi 8.00 - 20.00
Cumartesi 8.00 - 20.00
Pazar Kapalı

Hızlı Arama

0532 413 7897

Sosyal Medya